
Мастильні матеріали
Масти́льні матеріа́ли (рос. смазочные материалы; англ. lubricants, oils, нім. Schmiermittel n pl) — речовини, які мають мастильні властивості.
Види
Основні М.м.: мастильні масла (мастила), пластичні мастила, тверді мастила (порошковидний графіт, дисульфід молібдену, політетрафлуоретилен, а також мастильні покриття, плівки м'яких металів тощо), мастильно-охолодні рідини (МОР).
Призначення і роль змащувальних матеріалів (мастил і масел) в техніці
Мастильні матеріали широко застосовуються в сучасній техніці, з метою зменшення тертя в рухомих механізмах (двигуни, підшипники, редуктори, І.Т д), та з метою зменшення тертя при механічній обробці конструкційних і інших матеріалів на верстатах (точіння, фрезерування, шліфування і т . д.). У залежності від призначення і умов роботи мастильних матеріалів (мастил), вони бувають твердими (графить, дисульфід молібдену, йодид кадмію, діселенід вольфраму, нітрид бору гексагональний і т. д.), напівтверді, напіврідкими (розплавлені метали, солідоли, консталіни та ін ), рідкими (автомобільні і інші машинні масла), газоподібними (вуглекислий газ, азот, інертні гази).
Види і типи змащувальних матеріалів
Залежно від характеристик матеріалів пари тертя, для змащування можуть бути використані рідкі (наприклад, мінеральні, напівсинтетичні і синтетичні мастила) і тверді (фторопласт, графіт, дисульфід молібдену) речовини.
Класифікація[
· Змащувальні матеріали бувають двох типів: високотемпературні, низькотемпературні (SAE класифікація).
· За якістю (класифікація API і класифікація ACEA).
· За агрегатним станом діляться на: тверді, напівтверді, напіврідкі, рідкі, газоподібні.
· За призначенням: машинні, текстильні, мастильно-охолодні рідини (СОЖ), індустріальні, трансмісійні (редуктори) масла, Турбінні масла, Масла для пневмообладнання, суднові мастила, технологічні мастила
Приклади[
Мастильні матеріали для газової арматури, (рос. смазочные материалы для газовой арматуры; англ. lubricants for gas fittings, нім. Schmiermittel n pl für die Gasarmatur) — спеціальні мастила, які не повинні розчинятися в рідинних та газоподібних вуглеводнях і застосовуються для змащування та ущільнення деталей, щоб газова арматура була герметичною.
В Україні підприємство НВО «Маспром» розробляє і виготовляє відповідні мастила. Усі мастила необхідно зберігати в закритій тарі в сухих приміщеннях, що провітрюються.